19. Edycja Hot Jazz Spring Festival w Częstochowie: Podtrzymywanie Tradycji Jazzowych

Festiwal Hot Jazz Spring, znanego także jako 19. edycja festiwalu jazzowego, będzie trwał aż do niedzieli 9 czerwca na terenie Częstochowy. Jednym z punktów programu jest tradycyjna parada nowoorleańska, która jak co roku przeszła Alejami. Centralne wydarzenia koncertowe zostaną zorganizowane w Filharmonii Częstochowskiej.

Głównym celem festiwalu Hot Jazz Spring, który nieustannie organizują Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego (PSJT) i Filharmonia Częstochowska, jest utrzymanie w życiu tradycji jazzowej. Oznacza to prezentowanie artystów, którzy nadal przestrzegają standardów, dźwięków, instrumentów i całego klimatu z pierwszych dekad ewolucji tej muzyki.

Podczas tego festiwalu nie może zabraknąć takich gatunków jak jazz nowoorleański, dixieland i swing – które były głównymi nurtami stylu jazzowego zanim ta muzyka stała się eksploracyjna, buntownicza i skomplikowana gdzieś w połowie lat 40. XX wieku. Jak pokazały poprzednie edycje Hot Jazz Spring, organizatorom udawało się nieraz przełamywać ten ściśle tradycyjny nurt – w ramach festiwalu występowały również grupy bluesowe (np. niemiecka Spirit of the Blues), funkowe (np. zespół Boney’a Fieldsa z USA) czy chóry gospel (np. Peter Mante’s Gospel Project).