slask

Górny Śląsk kontra Dolny Śląsk

Należy podkreślić, że tak naprawdę nie ma jednego Śląska. Przyglądając się bliżej podziałowi administracyjnemu Polski, można zauważyć, że istnieją różne województwa śląskie. Podział Śląska na Górny i Dolny ma oczywiście swoje korzenie historyczne. Istnieje również województwo opolskie, położone pomiędzy nimi i stanowiące zachodnią część Górnego Śląska.

W każdym razie jedną z głównych różnic między Górnym i Dolnym Śląskiem jest język – na Górnym Śląsku wiele osób posługuje się charakterystyczną śląską gwarą.

Dwa najważniejsze miasta na Śląsku to Wrocław i Katowice. Pierwsze jest stolicą Dolnego Śląska, a drugie Górnego Śląska.

Wrocław leży nad Odrą i liczy prawie 650 tys. mieszkańców. Jest to jedno z największych miast w Polsce, a także prężnie rozwijający się ośrodek uniwersytecki. Regularnie znajduje się w pierwszej setce rankingów najlepszych miast do życia na świecie.

Z kolei Katowice, liczące prawie 300 tys. mieszkańców, są jednym z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest to również bardzo dobra lokalizacja z punktu widzenia studiów. Z jednej strony w Katowicach zlokalizowanych jest wiele uczelni, a z drugiej miasto posiada świetne miejsca noclegowe dla studentów.

Śląsk to nie tylko atrakcje turystyczne i dobre uczelnie, ale prężnie rozwijający się region z wieloma możliwościami – warto więc zastanowić się nad pobytem tutaj na dłużej, znajdując pracę i stałe zakwaterowanie.

Świetne wrażenia z odwiedzin na Śląsku

Zarówno Dolny, jak i Górny Śląsk to świetna alternatywa dla tych, którzy chcieliby odwiedzić Polskę, ale niekoniecznie jej największe i najbardziej zatłoczone miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Poznań. Na Śląsku jest też wiele dobrze zachowanych zabytków, ze starymi zamkami i wiekowymi świątyniami.

Śląsk to także super miejsce na wypoczynek. Położony w bezpośrednim sąsiedztwie stosunkowo niskich Sudetów jest dobrą bazą wypadową na wypoczynek turystyczny. Z drugiej strony należy pamiętać, że region przez dziesięciolecia żył z górnictwa, dlatego wiele miejsc przypomina i eksponuje tę rolę w historii i gospodarce kraju.

Należy również wziąć pod uwagę, że Śląsk jest dobrze skomunikowany z całym krajem: dostępność szybkich pociągów umożliwia szybkie dotarcie do różnych regionów Polski. A patrząc z perspektywy kontynentalnej, Śląsk ma też bardzo dobrą lokalizację – środek Europy jest punktem wypadowym do innych krajów, zwłaszcza najbliższych – Niemiec i Czech.

Zobacz, jak wygląda życie na Górnym Śląsku.

Śląsk i znakomite studia medyczne

Śląsk to także miejsce aktywności wielu uczelni, które charakteryzują się wysokim poziomem kształcenia w skali krajowej i regionalnej. Niektóre kierunki, np. medycyna, są na wyjątkowo wysokim poziomie na śląskich uczelniach. Generalnie studia medyczne na polskich uczelniach cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród studentów krajowych, jak i zagranicznych. Co więcej, w porównaniu z uczelniami zachodnioeuropejskimi, np. niemieckimi czy brytyjskimi, warunki studiowania w Polsce oraz same studia są stosunkowo tanie.

W przypadku medycyny Śląsk może pochwalić się renomowaną Śląską Akademią Medyczną, zlokalizowaną w Katowicach i innych miastach regionu. Ponadto, uczelnia posiada również wydziały w Bytomiu, Sosnowcu i Zabrzu. Zajęcia na wydziałach prowadzone są też w języku angielskim. Proces rekrutacji też nie sprawia żadnych problemów studentom zagranicznym, ponieważ jest w całości prowadzony w języku angielskim. Formularze na stronie uczelni dostępne są również w języku angielskim, podobnie jak kontakt z pracownikami administracyjnymi. A proces rekrutacji jest zupełnie taki sam dla wszystkich studentów.

Studiowanie medycyny w naszym kraju jest bardzo ważne, ponieważ potrzebujemy lekarzy z różnymi specjalizacjami. Biorąc pod uwagę dobre zarobki w stosunku do relatywnie niskich kosztów utrzymania, studiowanie medycyny otwiera drzwi do pracy. I warto zaznaczyć, że dyplom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego to bilet do wielu renomowanych instytucji na terenie całego kraju.