gory-stolowe

Naturalne perełki Śląska: Park Narodowy w Górach Stołowych

Miłośnicy pieszych wędrówek z pewnością znajdą w Górach Stołowych niejedno miejsce, które zapadnie w ich pamięci do końca życia. Góry Stołowe zlokalizowane są w południowo-zachodniej Polsce i zajmują także część terytorium Republiki Czeskiej. Są to 63 kilometry kwadratowe chronionego obszaru górskiego o płaskim wierzchołku, które oferują odwiedzającym szeroki wachlarz atrakcji i niepowtarzalne widoki.

Park Narodowy w Górach Stołowych obejmuje obszar położony na terenie Dolnego Śląska. Jest wyjątkowo bogaty w cuda przyrody i zabytki z wielu środowisk, a do tego wchodzi również w skład Sudetów. Średniowieczne miasto Kłodzko, położone w bezpośrednim sąsiedztwie Gór Stołowych, nie bez powodu zostało nazwane „Małą Pragą”.

Kłodzko doskonałą lokacją do rozpoczęcia wycieczki w Góry Stołowe

Ta prześliczna miejscowość znana jest ze znakomitej architektury, gdzie można wynająć kojące noclegi, skorzystać z wygodnego transportu, wybrać się na smaczny posiłek do eleganckich restauracji i odwiedzić różne wypożyczalnie sprzętu. Ponadto, Kłodzko to także często wybierana lokacja przez turystów, którzy zamierzają wpaść do wspomnianego parku narodowego w celach rekreacyjnych.

Po wejściu do Parku Narodowego Gór Stołowych zwiedzający znajdą się w otoczeniu świerkowego lasu pokrywającego nieskazitelne, liczące 70 milionów lat starożytne pasmo górskie o rzadkim wyglądzie przypominającym Wielki Kanion. Jest to bardzo nietypowe ukształtowanie dla europejskiego krajobrazu. Natomiast obserwowanie jeleni czy dzików w ich naturalnym i chronionym środowisku sprawia, że ​​okolica obfituje w miejsca, które wydają się idealne dla zapalonych fotografów.

Standardowa wycieczka może wymagać od zwiedzającego co najmniej kilku godzin wolnego czasu, aby zaliczyć tyle cudów przyrody, ile tylko może zaoferować okolica. Z tego względu bardzo wielu turystów podejmuje takie formy wypoczynku, jak piesze wycieczki, jazdę na rowerze, narciarstwo biegowe, czy Nordic Walking. A gdy okolica pokrywa się białym puchem, staje się rewelacyjnym miejscem na różne sporty zimowe.

Najpiękniejsze atrakcje naturalne w Górach Stołowych

W regionie wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych, dzięki którym można podziwiać przepiękne pasmo Gór Stołowych, które uległo erozji, przybierając kształt blatów stołowych. Tym sposobem można tutaj obejrzeć słynne formacje skalne jak choćby Skalne Grzyby, Błędne Skały, czy Skałę Wielbłąd. Można też zdecydować się na wspinaczkę na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki usytuowany 919 m n.p.m. A później warto przemaszerować przez korytarz w Piekielnej Górze albo wybrać się na wspaniały spacer na Niknącej Łące.

Jak można zauważyć, wizyta w Górach Stołowych za każdym razem gwarantuje niezapomniane przeżycia. Jednak przed wybraniem się na wycieczkę, warto ustalić sobie dokładną trasę zwiedzania, aby znaleźć czas na obejrzenie wszystkich tych atrakcji, jakie pragniemy uwiecznić na zdjęciach lub przechowywać w swoich wspomnieniach.

Bez względu na wiek, formę upragnionej aktywności, czy czas, jaki można poświęcić na wycieczkę szlakami Gór Stołowych, możliwość bardzo indywidualnego dostosowania wycieczki jest wskazana każdemu. Warto też zaznaczyć, że na górską wyprawę należy się odpowiednio przygotować. Dlatego dopilnujmy, aby w naszym plecaku pojawiły się wszystkie niezbędniki, jakich wymaga eksploracja górskiego terenu.

Koniecznie odwiedź też Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.