Niezaplanowane inwestycje drogowe: Kłobuck i Łódź w oczekiwaniu na obwodnice

Na terenie Kłobucka, położonego w województwie śląskim, oraz osiedla Nowosolna w Łodzi, które znajduje się w województwie łódzkim, mieszkańcy z nieukrywanym niezadowoleniem oczekują na realizację planów budowy obwodnic. Rozwiązanie to znacznie zwiększyłoby bezpieczeństwo na drogach oraz odciążyłoby miasta od intensywnego ruchu tranzytowego. Potencjalne źródło finansowania to fundusze unijne dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Niemniej jednak, pomimo ogromnej potrzeby, dotychczas nie ma widoków na rozpoczęcie tych kluczowych inwestycji drogowych.

Mieszkańcy Kłobucka pamiętają jeszcze czasy sprzed osiem lat, kiedy przeprowadzano badania natężenia ruchu drogowego. Wówczas codziennie przez miasto przejeżdżało kilkanaście tysięcy samochodów osobowych oraz ponad 1,5 tysiąca pojazdów ciężarowych, które kontynuowały swoją trasę w kierunku Wielunia i dalej na północ kraju.

Aktualnie sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. Po inauguracji węzła autostradowego, ruch drogowy na trasie przez Kłobuck wzrósł kilkukrotnie. Pomimo tego, nie ma żadnych konkretów dotyczących terminu rozpoczęcia planowanej od blisko 30 lat inwestycji w postaci obwodnicy Kłobucka.