kopalnia-zabrze

Śląskie perełki: Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido w Zabrzu to jeden z tych zabytków, które znane są na całą Europę. Początki kopalni sięgają 1855 roku, a założył ją książę Guido Henckel von Donnersmarck, po którym obiekt otrzymał też swoją nazwę. Dzisiaj ten nietypowy zabytek przyciąga turystów z różnych zakątków świata, edukując odwiedzających na temat dawnej i obecnej pracy górników.

Krótka historia kopalni Guido w Zabrzu

Początkowo kopalnia Guido w Zabrzu zaopatrywała w węgiel młyn Donnersmarck. A kiedy złoża uległy wyczerpaniu, obiekt wykorzystano do odwadniania innych kopalń w regionie. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie, w 1945 roku, nazwę kopalni zmieniono na Kopalnia Węgla Kamiennego „Makoszowy” , która utrzymała się do 1967 roku – do czasu utworzenia Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego „M-300”.

15 lat później obiekt przekształcono w Skansen Górniczy Guido i wpisano go do rejestru zabytków. Od tego momentu dawna kopalnia stała się atrakcją dla zwiedzających. Warto również zaznaczyć, że w 2000 roku rozpoczęto rozbiórkę kopalni. Jednakże w 2007 roku tunele zostały odrestaurowane i ponownie udostępnione dla turystów.

Atrakcje kopalni Guido w Zabrzu

Dzisiaj kopalnia Guido w Zabrzu oferuje dla odwiedzających liczne atrakcje, z których na szczególną uwagę zasługują prezentacja potężnych kombajnów górniczych oraz zjazd windą do podziemnych tuneli. I nie należy też zapomnieć o przejażdżce podwieszaną kolejką elektryczną.

Ponadto, w kopalni odbywają się również stałe wydarzenia, takie jak Noc Muzeów, Industriada, Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego oraz występy teatralne i muzyczne.

Zwiedzając kopalnię Guido, mamy możliwość zapoznania się z technikami wydobycia węgla, zabezpieczania korytarzy podziemnych, a także dawną i obecną pracą górników. Mało tego, odwiedzający mają też okazję do wcielenia się w górnika i wykonywania prac górniczych – oczywiście wszystko to pod okiem doświadczonych fachowców.

Sprawdź inną, ale równie wspaniałą atrakcję Śląska, jaką jest Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.