Wyroki za składowanie niebezpiecznych odpadów w Częstochowie – rola Andrzeja D. w procederze potwierdzona przez sąd

Sąd Apelacyjny z siedzibą w Katowicach podtrzymał decyzję, którą wcześniej wydał Sąd Rejonowy w Częstochowie, dotyczącą Andrzeja D. Został on oficjalnie uznany za współsprawcę oszustwa polegającego na gromadzeniu niebezpiecznych odpadów na terenie Częstochowy.

Historia sprawy sięga stycznia 2018 roku, kiedy to Dariusz H. oraz Marek M., wykorzystując dane personalne Andrzeja D., postanowili założyć na jego nazwisko działalność gospodarczą. Całe przedsięwzięcie realizowane było przy świadomości i akceptacji Andrzeja D. W tandemie z Dorotą P. dzielnie poszukiwali lokacji, gdzie można by bezpiecznie i niezauważenie przechowywać groźne dla środowiska substancje.

W wyniku ich działań, w mieście Częstochowa uformowano „firmę słup”, zarejestrowaną na nazwisko Andrzeja D., choć nie był on bezpośrednio zaangażowany w jej tworzenie i nie podpisywał żadnej dokumentacji. W ramach tej działalności, zawarto umowę z syndykiem majątku upadłego Wełnopolu dotyczącą najmu magazynu zlokalizowanego przy ulicy Filomatów. Do maja 2018 roku, do tej hali trafiło aż 932 tony odpadów o nieznanej proweniencji, zarówno w stanie stałym, jak i ciekłym.