Z wizytą w Nakle Śląskim: co warto zobaczyć?

Nakło Śląskie to jedna z ciekawszych miejscowości, jakie czekają na miłośników historii w okolicy Tarnowskich Gór. Dlaczego warto tu zajrzeć w trakcie wycieczki? Jakie zabytki i atrakcje czekają tu na gości?

Z wizytą na zamku

Nakło Śląskie, podobnie jak wiele okolicznych miejscowości, było w przeszłości własnością rodziny Henckel von Donnersmarck. Ich zamek do dziś jest najważniejszą budowlą na terenie Nakła, on też przyciąga tu turystów z odległych zakątków Polski. Dlaczego? Bo ta ciekawa budowla może się pochwalić piękną sylwetką i ciekawym wnętrzem. Neogotycki zamek z połowy XIX wieku nie jest jednak jedynym obiektem, któremu podczas pobytu w Nakle warto się dokładniej przyjrzeć. Jakie jeszcze zabytki można tu zobaczyć?

Dom Pomocy

Pochodzący z końca XIX wieku Dom Pomocy od ponad stu lat jest siedziba sióstr Boromeuszek. Do Nakła sprowadził je hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck, który zasłynął m. in. dzięki dość aktywnej działalności charytatywnej.

Kościół parafialny w Nakle Śląskim

Kościół w Nakle to ciekawy przykład architektury neoromańskiej, która dodatkowo może się pochwalić elementami typowymi dla stylu bizantyjskiego. Zbudowany pod koniec XIX wieku, jest kolejną pamiątką związaną z Łazarzem. To właśnie on był inicjatorem budowy tej świątyni, obok której w 1898 roku powstało rodowe mauzoleum Donnrsmarcków. W mauzoleum tym spoczywa hrabia Łazarz i jego żona Maria, a także hrabia Edwin z żoną Wilhelminą.

Nakło Śląskie – kraina wapienników

W czasie wycieczki po terenie Nakła Śląskiego warto też zwrócić uwagę na takie atrakcje, jak wapienniki. Już w XVI wieku pojawiały się one na terenie tej miejscowości i odegrały ważną rolę w dziejach miejscowej gospodarki.

Odkryj magię polskich miast: co warto zobaczyć w Gliwicach?

Choć Nakło Śląskie jest niewielką miejscowością, na brak ciekawych zabytków nie można tu narzekać. Dzięki nim wycieczki po terenie tej miejscowości stają się jednocześnie lekcją historii, która na długo pozostanie w pamięci każdego turysty.