Henryków – co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Dolnego Śląska oraz ważnym punktem w programie wycieczki śladami Cystersów. Henryków to miejscowość wyjątkowa, którą z pewnością warto odwiedzić. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Henryków i jego miejsce na mapie Polski

Wielkim walorem tej wsi jest jej lokalizacja. Henryków leży na terenie województwa dolnośląskiego, w dolinie rzeki Oławy. Bliskość Wzgórz Strzelińskich i tak ciekawych miejscowości, jak Ziębice oraz Ząbkowice Śląskie, są bez wątpienia wielkimi walorami tej miejscowości. Większość z nas odwiedza jednak Henryków ze względu na jego historię oraz na czekające tutaj zabytki. Co warto wiedzieć na ich temat?

Z kart historii – Henryków i jego dzieje

Już sama nazwa miejscowości wskazuje, że jej powstanie ściśle wiąże się z piastowskim księciem, Henrykiem Brodatym. To z woli jego notariusza w latach 20. XIII wieku ufundowano tutaj opactwo, które przekazano Cystersom. Przez wieki Henryków i tutejszy klasztor musiał się zmierzyć z licznymi najazdami. Sporo strat przyniósł najazd Tatarów w połowie XIII wieku, trudnym okresem był też wiek XV, związany m. in. z wojnami hustyckimi. Wojna trzydziestoletnia, prowadzone w XVIII wieku wojny śląskie – wszystkie te konflikty negatywnie wpływały i na wieś, i na istniejące tutaj opactwo. W 1810 roku klasztor sekularyzowano, a już w 1812 roku Wilhelmina Pruska, siostra króla pruskiego i późniejsza królowa Holandii, nabyła Henryków wraz z należącymi do niego dobrami. W ten sposób wokół Henrykowa powstaje wielka posiadłość – największy majątek, jaki posiadają Hohenzollernowie na Śląsku. Ostatnimi właścicielami wsi byli książęta Sachsen-Weimar-Eisenach. Do Polski Henryków powrócił dopiero po II wojnie światowej. Wkrótce do opactwa wrócili też Cystersi, którzy zaczęli na nowo prowadzić swą działalność. Ich opactwo jest najważniejsza atrakcją Henrykowa, a wycieczki przybywające tu z całego niemal kraju są najlepszym dowodem na wyjątkowość tego miejsca.

Co warto zobaczyć w Henrykowie?

W czasie wycieczki po Henrykowie większość z nas skupia się na opactwie Cystersów. W jego skład wchodzi kościół klasztorny parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana oraz wczesnobarokowe zabudowania klasztorne, których część została udostępniona do zwiedzania turystom. Pomnik Świętej Trójcy, oficyny, stajnie, wozownie – oto kolejne atrakcje, dzięki którym opactwo do dziś robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Warto też zwrócić uwagę na obwarowania oraz na budynki bramne, będące również ciekawymi zabytkami. Na tych turystów, którzy będą chcieli odpocząć na łonie natury, czeka tu z kolei piękny ogród opacki oraz założony w XIX wieku park krajobrazowy, po którym można spacerować dzięki ścieżkom spacerowym oraz dydaktycznym.

Henryków to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, a pobyt w tym miejscu może być dla każdego z nas ciekawym doświadczeniem. Nie brak tu cennych pamiątek, nie brak ciekawych dzieł sztuki. Całość robi ogromne wrażenie, zatem zwiedzenie Henrykowa i tutejszego opactwa stanie się przygodą, która na długo pozostanie w pamięci każdego turysty.