Zakończona inwestycja De Silva Haus: nowy apartamentowiec na miejscu legendarnej "guzikarni" w Częstochowie

Kompleks mieszkalny, który został wybudowany na terenie dawnego Zakładu Artykułów Technicznych i Galanteryjnych „Polgal”, znanego powszechnie jako „guzikarnia”, w Częstochowie, jest już gotowy do zamieszkania. De Silva Haus, jako inwestor, może poszczycić się stworzeniem 138 apartamentów przy ulicy Ogrodowej. Dodatkowo, obecnie trwają prace nad budową nowej arterii komunikacyjnej, która ma połączyć ulice 1 Maja i Krakowską, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie nowego osiedla.

Zakład „Polgal”, który wcześniej funkcjonował na tym terenie, był jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw w Częstochowie. W 1979 roku podjęto decyzję o budowie sześciopiętrowego obiektu przy ul. Ogrodowej 66A. Niestety, projekt ten nigdy nie został ukończony, a po upadłości zakładu, niewykończony szkielet budynku pozostał na miejscu. Z racji tego, że z dachu można było podziwiać panoramę miasta, miejsce to szybko stało się atrakcją, zwłaszcza dla młodzieży.

Wszystko zmieniło się w 2016 roku, kiedy doszło do tragicznego wypadku. 16-letnia dziewczyna wpadła do kanału wentylacyjnego opuszczonego budynku i zginęła na miejscu. To zdarzenie nie tylko wstrząsnęło miastem, ale też ostatecznie położyło kres fascynacji ruinami „guzikarni”.