Alarm w Częstochowie: Barszcz Sosnowskiego na terenach przy ulicy Łódzkiej

Częstochowa stoi w obliczu zagrożenia ze strony niebezpiecznej rośliny, jaką jest Barszcz Sosnowskiego. Obszar działek lokalizowanych przy ulicy Łódzkiej stał się miejscem nasilenia tego toksycznego chwastu. Planowane jest jednak jego usunięcie w najbliższy weekend.

Barszcz Sosnowskiego, będący zielnym przedstawicielem rodziny selerowatych, pochodzi z Kaukazu i cechuje się imponującym wzrostem, osiągającym 3-4 metry wysokości. Jego wyjątkowo silne zdolności regeneracyjne i łatwość rozprzestrzeniania sprawiają, że jest niezwykle trudny do zwalczenia. Może przetrwać w stanie uśpienia przez wiele lat, by potem rozkwitnąć z nową siłą. Jest to roślina o śmiertelnym potencjale dla ludzi – powoduje oparzenia II i III stopnia i wykazuje silne właściwości toksyczne. Co jakiś czas niestety pojawia się na terenach miejskich, w tym na działkach przy ulicy Łódzkiej w Częstochowie.

Tereny te są aktualnie pod zarządem spółki ZGM TBS, która natychmiast zastosowała środki mające na celu eliminację tej rośliny. Pierwszym krokiem było zabezpieczenie obszaru wzrostu barszczu specjalną taśmą ochronną. Następnie, w najbliższy weekend, służby wynajęte przez spółkę przeprowadzą oprysk rośliny środkiem chemicznym. Przez cały czas ZGM TBS apeluje o unikanie terenów przy ulicy Łódzkiej, szczególnie od strony zachodniej, na odcinku między ulicami Wawrzynowicza i Elsnera.