Brzeg: co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest jednym z najpiękniejszych miast nad Odrą oraz niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, których fascynuje historia Śląska. Brzeg, bo o nim mowa, może oczarować nas wieloma cennymi zabytkami oraz muzeami. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Dlaczego warto odwiedzić to miasto?

Brzeg jest jedną z najpiękniejszych siedzib piastowskich na terenie Śląska, a o jego wielkim znaczeniu w dawnych czasach wciąż przypominają nam liczne zabytki. Wiadomo, że w 1311 roku, w okresie panowania Bolesława III Rozrzutnego, miasto to stało się stolicą księstwa brzeskiego, a następnie legnicko-brzeskiego. W czasach Ludwika I (czyli w drugiej połowie XIV stulecia), Brzeg stał się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich na Śląsku, a tutejszy zamek był cenionym ośrodkiem życia naukowego i kulturalnego. Ostatnim Piastem władającym Brzegiem był Jerzy Wilhelm, którego śmierć w 1675 roku oznaczała koniec złotej epoki tego miasta. Mimo to na terenie Brzegu wciąż można ujrzeć wiele cennych pamiątek z czasów świetności miasta, cieszy się ono jednocześnie mianem największej nekropolii piastowskiej w Polsce. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście?

Co warto zobaczyć w tym mieście?

Zwiedzanie Brzegu nie może się obejść bez wizyty na zamku piastowskim, służącym dziś jako siedziba Muzeum Piastów Śląskich. Zgromadzone tu dzieła sztuki mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie, a spacer po poszczególnych salach może okazać się dla zwiedzających jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Zamek w Brzegu zachwyca pięknym dziedzińcem oraz reprezentacyjną bramą, uznawaną za jeden z najciekawszych przykładów sztuki renesansowej w kraju. Powstała ona w połowie XVI wieku, a jej najcenniejszą ozdobą są posągi Jerzego II i jego żony Barbary, a także popiersia polskich władców oraz książąt śląskich. Całość prezentuje się wspaniale i od lat stanowi turystyczną wizytówkę miasta. Brzeg to również piękny rynek z renesansowym ratuszem, renesansowe kamienice oraz Brama Odrzańska. W gronie zabytków sakralnych tego miasta wyróżniają się takie obiekty, jak gotycki kościół św. Mikołaja oraz barokowy kościół Świętego Krzyża, kuszący pięknymi polichromiami. Miasto to może się jednocześnie pochwalić wspaniałymi parkami, w gronie których wyróżniają się Park Centralny oraz Park Nadodrzański.

Brzeg to moc atrakcji, zatem nuda na jego terenie nikomu nie zagrozi. Kto znajdzie tanie noclegi w tym mieście, ten będzie mógł również wędrować po ciekawej i niezwykle malowniczej okolicy, znanej z takich ciekawostek, jak wiekowy kościół w Małujowicach z cennymi polichromiami.