Bytom i jego atrakcje. Skarby miejskiej starówki

Jest miastem sporadycznie odwiedzanym przez zorganizowane wycieczki, choć jego atrakcje turystyczne z pewnością zasługują na uwagę. Bytom to wyjątkowy ośrodek miejski, na terenie którego każdy z nas może poznawać historię Górnego Śląska oraz jego zabytki. Wycieczki po bytomskiej starówce to ciekawa lekcja historii i wspaniała przygoda dla każdego, kto interesuje się historią oraz sztuką. Jakie atrakcje turystyczne czekają na tych, którzy zdecydują się odwiedzić Górny Śląsk i zwiedzić Bytom?

Wycieczki po terenie Bytomia warto zacząć od wizyty przy dworcu kolejowym. To ciekawy przykład modernistycznej architektury, a historia obecnego dworca sięga 1929 roku. Wiadomo, że dawniej dworzec ten odgrywał bardzo ważną rolę dla miasta i Górnego Śląska, a swego czasu był jedną z najważniejszych stacji kolejowych w regionie. Do dziś wyróżnia się on swą architekturą, przy czym na szczególną uwagę zasługuje tutejsza hala peronowa. Podobne można zobaczyć tylko w Legnicy i we Wrocławiu, zatem ogromne zainteresowanie ową halą nie powinno być dla nikogo zbyt wielkim zaskoczeniem. Bytom i jego starówka mogą się tez pochwalić reprezentacyjną ulicą. To ulica Dworcowa, która łączy dworzec kolejowy z placem Kościuszki. Przy tej ulicy ujrzeć można wiele ciekawych kamienic, ogromnym zainteresowaniem cieszy się też rzeźba przedstawiająca Świetlika. Jest on nie tylko symbolem miasta, ale i patronem bytomskich przewodników, a to za sprawą pewnej legendy. Zgodnie z nią tajemniczy Świetlik pomógł znaleźć zagubionym kobietom drogę do domu, dzięki czemu jego postać na stałe zagościła w bytomskich podaniach. Tuż przy Świetliku można zobaczyć centrum handlowe o nazwie Agora, które powstało na terenie placu Kościuszki. Ta nowoczesna budowla stała się jednym z ważniejszych miejsc na terenie współczesnego miasta, a mieszczące się w niej sklepy i kawiarnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przy placu Kościuszki można tez zobaczyć neogotycki kościół św. Trójcy, który może się pochwalić ciekawym wystrojem wnętrza. W sąsiedztwie Agory wyróżnia się także gmach sądu, który może się z kolei pochwalić pięknym holem i krużgankami.

Drugim ważnym placem w Bytomiu jest plac Sikorskiego – miejsce, którego w czasie wycieczki po mieście pominąć nie można. To znana pętla tramwajowa oraz miejsce, w pobliżu którego znajdują się bardzo ważne atrakcje turystyczne. Gmach liceum, którego największą ozdobą jest herb miasta, z pewnością zasługuje na uwagę. Większość turystów skupia się jednak na sąsiednim budynku. To Opera Śląska – bardzo ważne miejsce na kulturalnej mapie Górnego Śląska.

Bytom, podobnie jak wiele miast o średniowiecznym rodowodzie, może się też pochwalić wspaniałym rynkiem. Otoczony pięknymi kamienicami, jest dumą miasta. Jego najważniejszą ozdoba jest rzeźba śpiącego lwa, która powstała w latach 70-tych XIX wieku według projektu Theodora Kalidego. Przy rynku wznosi się również kościół pw. Wniebowzięcia NMP, znany również jako kościół mariacki. To jedna z najstarszych budowli miasta oraz cenny zabytek sakralny, z którego Bytom może być dumny.
Spacery po bytomskiej starówce są ciekawym doświadczeniem, a w czasie takiej wycieczki można zdobyć wiele cennych informacji na temat historii Górnego Śląska. Wspaniałe atrakcje turystyczne mogą oczarować każdego, kto zechce lepiej poznać Bytom i spojrzeć na to zapomniane miasto w nieco inny sposób.