lubomierz

Lubomierz – miasto cudownych zabytków

Lubomierz to przepiękne miasteczko w województwie dolnośląskim, które od lat przyciąga do siebie urokliwą scenerią i wiekowymi zabytkami. I pomimo że jest jedną z najmniejszych miejscowości tego regionu, istnieje już na mapie Śląska od ponad 730 lat! A to już jest wystarczający powód, żeby obrać kierunek w stronę tej nietuzinkowej mieściny.

Zwiedzając Lubomierz, będzie czekać na nas wiele wiekowych zabytków, które utrzymane są w doskonałym stanie i stanowią zachwycającą dekorację wtopioną w elementy współczesnej infrastruktury miasta. Są tutaj zabytki sakralne, bogato urządzone muzea i niejedno ciekawe miejsce, które zapewni nam niezapomniane wrażenia z pobytu.

Najpiękniejsze zabytki sakralne Lubomierza

Wśród zabytków sakralnych należy definitywnie wymienić barokowy kościół z początku XVIII wieku, który powstał z inicjatywy klasztoru sióstr benedyktynek. I nie można też zapomnieć o barwnych i pachnących ogrodach klasztornych, które nie tak dawno doczekały się gruntownej modernizacji. Dzięki temu dzisiaj jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na spacery w regionie śląskim.

Najciekawsze muzea w Lubomierzu

Spacerując ulicami Lubomierza, nie sposób też nie złożyć wizyty w jego wspaniałych muzeach, gdzie można zobaczyć wiele cudownych eksponatów świeckich i religijnych z różnych epok. Jak na tak małe miasteczko Lubomierz udostępnia aż trzy muzea tego typu, do których należą Muzeum Klasztorne w Lubomierzu, Muzeum Habitu oraz Muzeum Kopernika i Sobczaka.

Zabytkowe budynki w Lubomierzu

Jakby tego było mało, podczas zwiedzania warto też zahaczyć o zabytkowy rynek, a także masywne mury obronne, skrywające w sobie kawał interesującej historii. Ponadto, możemy się nawet wybrać na kalwarię albo skorzystać z bardzo atrakcyjnej ścieżki astronomicznej. Atrakcje te mogą być nie lada gratką dla całej rodziny.

Lubomierz kolebką imprez kulturalnych

Należy również zaznaczyć, że Lubomierz to nie tylko miasto unikalnych zabytków, ale także miejsce rozmaitych wydarzeń kulturalnych, na które zjeżdżają liczni turyści z różnych zakątków kraju. Na szczególną uwagę zasługują tutaj Izerska Parada Powozów oraz Wystawa Koni Śląskich i Koników Polskich. A dla miłośników śmiesznego kina Lubomierz przygotował Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.

Jak widać, Lubomierz doskonale wie, jak zapewnić przyjemny czas wszystkim odwiedzającym. Z tego względu, jeżeli nie mieliśmy jeszcze okazji zawitać do tej niebanalnej miejscowości, zdecydowanie powinniśmy nadrobić te zaległości.