Niemcza – co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest jednym z najstarszych miast, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk, a spacery po jej terenie mogą się okazać wyjątkową podróżą w czasie. Niemcza to ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz krajoznawcy, szukającego miejsc pięknych i wyjątkowych. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Na czym polega fenomen Niemczy?

Niemcza i jej miejsce na mapie Polski

Już samo położenie tego miasta staje się jego wielkim walorem. Położona w dolinie rzeki Ślęży, jest Niemcza miastem znanym z pięknych widoków na pobliskie Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Nazwa miasta nawiązuje najprawdopodobniej do słowiańskiego określenia niemy. W taki sposób nazywano tu dawniej obcych, ludzi, którzy mówili innymi językami, niż słowiańskimi. Co wiemy o przeszłości tego miasta?

Niemcza i jej dzieje

Wiadomo, że miasto to jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich na terenie Dolnego Śląska. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy dziś doskonale, że już na przełomie IX i X wieku istniało tu spore grodzisko. W 1017 roku Niemcza stała się świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Dolnego Śląska – bitwy, w czasie której odparto najazd zbrojny cesarza niemieckiego Henryka II wraz z oddziałami czeskimi i lutyckimi. W początkach XIII wieku ważną rolę odegrała Jadwiga – żona Henryka Brodatego i matka Henryka Pobożnego, znana dziś głównie jako patronka Śląska. Prawa miejskie Niemcza otrzymała w 1282 roku, choć zdaniem niektórych historyków, mogła takie prawa posiadać już wcześniej. Przez lata miasto to należało do Piastów Śląskich, a po wygaśnięciu ich linii – do Czech i Prus. Dziś jest to jedno z piękniejszych i ciekawszych dla turystów miast Dolnego Śląska, o którego długiej przeszłości przypominają nam liczne zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki?

Co warto zobaczyć w Niemczy

Niemcza do dziś urzeka swym historycznym charakterem, a cennych pamiątek z dawnych czasów jest tu sporo. Urbanistyczny układ miasta, piękny rynek otoczony zabytkowymi kamienicami, neoromański ratusz z połowy XIX wieku – oto atrakcje, którym warto poświęcić swój czas. W czasie wycieczki o tym mieście można też ujrzeć pozostałości murów miejskich z XV wieku oraz tak ciekawą pamiątkę, jaką jest baszta Bramy Górnej. Największa atrakcją pozostaje tu jednak zamek, urzekający do dziś swą gotycko-renesansową formą.

Niemcza to ciekawe miasto, które w czasie wędrówki po Dolnym Śląsku z pewnością warto odwiedzić. Tu, w malowniczej scenerii, czekają na turystów cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie.