Raciborskie TOP 5 – tych atrakcji nie można pominąć!

Na terenie tak ciekawej krainy, jaką jest Górny Śląsk, nudzić się nie można. Co koniecznie trzeba zobaczyć w chwili, gdy głównym celem wycieczki po tej części kraju okaże się Racibórz? Oto kilka najważniejszych atrakcji, których w trakcie zwiedzania tego miasta pominąć nie można.

TOP 5. Kościół dominikanek p. w. Św. Ducha

Podominikański kościół Świętego Ducha to miejsce wymarzone dla każdego miłośnika tajemnic. Dlaczego? Bo to właśnie tu można zobaczyć groby władców górnośląskich z rodu Piastów i Przemyślidów. Wnętrza średniowiecznych grobowców może dziś zobaczyć każdy z nas – wystarczy, że zajrzymy do prezbiterium, w którym urządzono ciekawą ekspozycję muzealną.

TOP 4. Kościół św. Jakuba

Należący dawniej do dominikanów, jest dziś jednym z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie miasta. Historia tego kościoła sięga połowy XIII wieku i ściśle wiąże się z działalnością dominikanów na terenie miasta. Gdy w 1810 roku zgromadzenie przestało istnieć, sporą część klasztornych zabudowań rozebrano. Na szczęście zabytkowy kościół przetrwał, stając się jedną z głównych ozdób raciborskiego rynku.

TOP 3. Kolumna Maryjna

Kolumna Maryjna jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków, z jakimi można się spotkać na rynku. To jedno z najciekawszych dzieł sztuki barokowej, z jakim można się spotkać na terenie Górnego Śląska. Dzieło mistrza Jana Melchiora Österreicha pochodzi z lat 20-tych XVIII wieku, a w Raciborzu znalazło się dzięki fundacji Marii Elżbiety Gaschin i rajców raciborskich. Ta kolumna to wotum za uratowanie miasta przed straszliwą epidemią cholery – chorobą, która w XVIII wieku była poważnym problemem.

TOP 2. Kościół p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych na terenie Górnego Śląska. Ciekawa, sięgająca czasów średniowiecza historia, bliskość rynku oraz piękne wnętrza – oto czynniki, które zapewniają tej świątyni wysoką pozycję na liście miejskich zabytków.

TOP 1. Zamek

Zamek raciborski to obowiązkowy punkt w programie wycieczki dla wszystkich miłośników historii Górnego Śląska. Do dziś budowla ta może się pochwalić widocznymi elementami gotyckimi i renesansowymi, które przyciągają miłośników architektury. Dumą zamku jest piękna kaplica, którą wielu specjalistów uznaje za jeden z najciekawszych przykładów gotyku na Górnym Śląsku. Zachwyca też wyremontowane skrzydło wschodnie, służące dawniej jako budynek mieszkalny. Udostępniony do zwiedzania zamek jest dziś najważniejszym zabytkiem Raciborza oraz atrakcją, której turyści poświęcają sporo uwagi.

Racibórz, jak na historyczną stolice Górnego Śląska przystało, może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami. Wycieczki po tym mieście są zatem z jednej strony ciekawą lekcją historii, z drugiej – przygodą oraz szansą na zobaczenie wielu pięknych obiektów.