Strzelin i jego atrakcje

Strzelin to ciekawe miasto, którego zwiedzenie sprawi wiele radości wszystkim miłośnikom Dolnego Śląska. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Dlaczego w czasie wycieczki po okolicach Wrocławia warto zajrzeć do tego miasta?

Strzelin i jego miejsce na mapie Polski

Leżący na Dolnym Śląsku Strzelin to ciekawy ośrodek miejski, który może się pochwalić i ciekawą historią, i pięknym otoczeniem. Tu, w dolinie rzeki Oławy, na skraju Wzgórz Strzelińskich, na brak pięknych widoków nie można narzekać. Sam Strzelin, znany jako jedno z największych skupisk czeskiej mniejszości w Polsce, znany jest z przemysłu, którego charakter narzuciła budowa geologiczna tej części Dolnego Śląska. Dumą tej miejscowości jest wyrobisko granitu, uznawane za najgłębsze w całej Europie. Zajmuje on powierzchnię prawie 20 ha, jego głębokość osiąga 123 m, a pozyskiwany tu materiał jest z powodzeniem wykorzystywany w całym kraju. Od końca XIX wieku ważną rolę w lokalnym przemyśle odgrywa miejscowa cukrownia, choć konsekwentnie wzrasta tu znaczenie nowej strefy inwestycyjnej. Ponieważ Strzelin może się pochwalić atrakcyjną okolicą i interesującą historią, coraz ważniejsza staje się tu turystyka. Czym może oczarować turystów to miasto?

Z kart historii – Strzelin i jego dzieje

Podobnie jak większość ośrodków miejskich, którymi przyciąga nas Dolny Śląsk, tak i Strzelin może się pochwalić ciekawą kolekcją zabytków przypominających nam o jego wspaniałej przeszłości. Co wiemy na jej temat? Wiadomo, że Strzelin zalicza się do grona miast o średniowiecznym rodowodzie. Prawa miejskie nadano mu w 1292 roku, w czasach księcia świdnicko-jaworskiego Bolesława I. Najbardziej pomyślnym okresem dla miasta i jego mieszkańców był XVI wiek. W XVII wieku, w związku z wojną trzydziestoletnią, miasto znacznie ucierpiało. W wyniku wojen śląskich, Strzelin dostał się pod rządy dynastii Hohenzollernów. W granice państwa polskiego miasto wraca dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Działania wojenne sprawiły, że zniszczono aż 85% obiektów znajdujących się na terenie tego miasta. Na szczęście dziś, w trakcie spaceru po centrum tego miasta, możemy ujrzeć wiele ciekawych obiektów, dzięki którym poznawanie historii tej części Dolnego Śląska staje się ciekawszym zdaniem dla każdego turysty. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Co warto tutaj zobaczyć?

Zabytki, które można zobaczyć podczas spaceru po tym mieście, są obiektami o ogromnej wartości historycznej. O wspaniałej atmosferze decyduje już sam układ urbanistyczny tego miasta. Prostopadła sieć ulic z kwadratowym rynkiem w środku przypomina turystom na każdym kroku, iż spacerują po ulicach średniowiecznego miasta. Strzelin może się też pochwalić ciekawymi zabytkami architektury. Jednym z najważniejszych zabytków jest tu dwór Książąt Brzeskich – ciekawy budynek, stojący tuż przy rynku. Zespół klasztorny boromeuszek z XV-wiecznym kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego, gotycki kościół „czeski” z XIV wieku, ratuszowa wieża czy rotunda św. Gotarda – oto atrakcje, którym podczas zwiedzania tego miasta z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.

Strzelin to ciekawe miasto, które może się pochwalić wieloma ciekawymi zabytkami. Spacer po jego terenie może każdemu z nas sprawić wiele radości, będzie też szansą na zdobycie wielu ciekawych informacji na temat Dolnego Śląska i jego przeszłości.