Cieplice Śląskie – niezwykły kurort i jego skarby

Cieplice Śląskie Zdrój to wyjątkowy punkt na mapie Kotliny Jeleniogórskiej. To malownicze uzdrowisko, będące częścią Jeleniej Góry, może każdego z nas oczarować swą historią oraz wspaniałą historią. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje powinniśmy uwzględnić w programie swej wycieczki po tym kurorcie?

Cieplice Śląskie Zdrój to przede wszystkim długa historia, sięgająca XIII wieku. Wiadomo, że już w tym okresie znano moc tutejszych źródeł termalnych, wiadomo też, że już w średniowieczu z powodzeniem korzystano z ich leczniczej mocy. Legenda mówi, że tutejsze źródła odkryć miał w 1175 roku książę Bolesław Wysoki. Jak było w istocie? Nie wiadomo. Pewne jest natomiast to to, iż w Cieplicach Śląskich od lat z powodzeniem leczy się choroby stawów oraz choroby reumatyczne. Cieplice Śląskie Zdrój świetnie radzą sobie jako uzdrowisko, są też idealnym kierunkiem wycieczki dla tych, którzy lubią spędzać czas wśród cennych zabytków. Co warto zobaczyć w tym kurorcie?
Cieplice Śląskie mogą się pochwalić piękną zabudową oraz malowniczymi parkami, po których można spacerować do woli. Ważnym punktem na planie tego kurortu jest plac Piastowski, przy którym wznosi się pałac Schaffgotschów. W pobliżu czeka XVIII-wieczny kościół ewangelicki, uznawany za jeden z ciekawszych kościołów barokowych na Śląsku. Uwagę przyciąga też pocysterski kościół św. Jana Chrzciciela – piękna budowla barokowa, mogąca się pochwalić cennym ołtarzem z obrazem Michała Willmana. Przy tym kościele można zobaczyć również liczne epitafia oraz płyty nagrobne, przypominające m.in. o tak ważnej dla historii Śląska rodzinie Schaffgotschów.

Co warto zobaczyć w Zabrzu?

Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie Cieplic Śląskich, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Cennymi zabytkami kusi Jelenia Góra, intryguje też pobliski zamek Chojnik. Bliskość Karkonoskiego Parku Narodowego i tak znanych letnisk, jak Karpacz czy Szklarska Poręba to kolejne czynniki, dzięki którym to uzdrowisko jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w tej części Dolnego Śląska.