Co warto zobaczyć w Zabrzu?

Zabrze jest jednym z ciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. To ważny ośrodek górniczy, nic więc dziwnego, iż głównym celem w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście są zabytki techniki. Co warto zobaczyć w Zabrzu? Oto kilka atrakcji, z których to piękne miasto może być dumne.

Szyb Maciej

Górnicze szyby zajmują ważnie miejsce w krajobrazie górnośląskich miast. Na terenie Zabrza można ujrzeć jeden z ciekawszych zabytków tego typu. To szyb Maciej, będący wizytówką dzielnicy Maciejów. Do dziś można to zobaczyć dawne urządzenia, choć sam szyb jest też z powodzeniem wykorzystywany jako punkt widokowy.

Muzeum Górnictwa Węglowego

Jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Zabrzu jest Muzeum Górnictwa Węglowego, w którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat pracy górników oraz życia codziennego na Górnym Śląsku. Nie brak tu ciekawych narzędzi, wykorzystywanych dawniej na kopalniach, nie brak też instrumentów muzycznych czy strojów górnośląskich. Sporo uwagi poświęcono tu również św. Barbarze – górniczej patronce, którą osoby pracujące na kopalniach zawsze obdarzały ogromnym szacunkiem.

Skansen Górniczy Królowa Luiza

Ten skansen górniczy jest jednym z najciekawszych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Kopalnia Luiza, jedna z najstarszych na terenie Górnego Śląska, może się pochwalić interesującą trasą turystyczną. Łaźnia łańcuszkowa z końca XIX wieku, zabytkowa maszyna parowa – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tego obiektu.

Kopalnia Guido

Kopalnia Guido przyciąga, a spacer po podziemnych trasach turystycznych pozwoli każdemu turyście zdobyć wiele informacji o górnikach oraz o warunkach ich pracy. Kopalnia, która zaczęła pracę w połowie XIX stulecia, może się pochwalić zarówno ciekawymi wystawami na temat historii, jak i miejscami, w których można zobaczyć górnicze maszyny wykorzystywane do dziś w polskich kopalniach. Na turystów czekają tu dwa poziomy, przy czym największym zainteresowaniem cieszy się poziom 320.

Cieplice Śląskie – niezwykły kurort i jego skarby

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Zabrze, nie muszą się ograniczać do zabytków techniki. W mieście tym czeka ciekawy kościół św. Józefa z okresu międzywojennego, pięknie prezentuje się tu również osiedle robotnicze Zandka. Dla tych, którzy w czasie zwiedzania Górnego Śląska zechcą miło i przyjemnie spędzić czas w otoczeniu miejskiej zieleni, nie lada gratką może się z kolei okazać miejski ogród botaniczny. Wszystkie te atrakcje sprawiają, iż Zabrze staje się dla każdego z nas ciekawym celem wyprawy – bez względu na to, jakie są nasze zainteresowania.