katowice

Jak wygląda życie na Górnym Śląsku

Przyjrzyjmy się kilku faktom na temat życia na Górnym Śląsku. Prawda jest taka, że nie wszystko na tym obszarze to tęcze i uśmiechy. Jednak Górny Śląsk w dalszym ciągu jest jednym z najlepszych miejsc do życia w Polsce.

Dobrze rozwinięty transport

Podróżowanie po Śląsku nigdy nie było łatwiejsze: Gęsta sieć dróg, autostrady, mnóstwo pociągów i autobusów, a także lokalne tramwaje dla osób dojeżdżających z miasta do miasta. No i oczywiście lotnisko w Pyrzowicach, do którego można szybko i łatwo dojechać w zasadzie z każdego miejsca.

Dobrze rozwinięta infrastruktura

Infrastruktura miejska w śląskich miastach jest dobrze rozwinięta. Jest tutaj wszystko – szkoły, szpitale, nowoczesne mieszkania, galerie handlowe, parki, puby, restauracje, kina itp. Innymi słowy, można znaleźć wszystko, czego potrzeba do wygodnego życia w XXI wieku.

Niskie bezrobocie

Bezrobocie na Górnym Śląsku jest dość niskie. Jest mnóstwo firm i naprawdę można wybrać, gdzie chcemy pracować. Może to być mały biznes lub duża międzynarodowa korporacja. Są świetne opcje w dziedzinach, takich jak IT, bankowość, architektura, finanse, gastronomia, e-commerce, marketing, logistyka, ubezpieczenia, górnictwo, produkcja itd. Jak widać, możliwości rozwoju kariery jest mnóstwo.

Dużo zieleni

Osoby, które nigdy nie były na Śląsku, mówią, że są tutaj tylko kopalnie i fabryki. Jednak to nie jest prawda. Wielu przyjezdnych jest naprawdę zaskoczonych, że na Śląsku jest tyle parków, pól, drzew i kwiatów.

Blisko są góry

W południowej Polsce znajdują się liczne pasma górskie, które są łatwo dostępne, bezpieczne do wędrowania i naprawdę zapierające dech w piersiach. To właśnie na południu Polski są najlepsze miejsca do odwiedzenia. Ładne szlaki, mnóstwo górskich chatek i niesamowite krajobrazy przyciągają sporo turystów. A to dlatego, że jest to świetna opcja na naładowanie baterii.

Centrum Śląska to aglomeracja

Aglomeracja to dziwne słowo, ale doskonale opisuje Śląsk. Jest to właściwie największy obszar przemysłowy w Polsce, do którego należy 19 miejscowości: Będzin, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Knurów, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy i Zabrze. Wszystkie są dobrze skomunikowane, a dojazdy między tymi miastami są bardzo łatwe.

Śląska gwara

Na Śląsku istnieje lokalna gwara, która może być nieco dziwna dla obcokrajowca, który uczy się języka polskiego, albo dla przyjezdnych z północnej części kraju. Niemniej jest to bardzo bogaty dialekt, którym na co dzień posługuje się wielu mieszkańców Śląska.

Niska jakość powietrza i wody

Zanieczyszczenie powietrza na Górnym Śląsku jest bardzo duże – jedno z najgorszych w Unii Europejskiej. A największy problem pojawia się zimą, kiedy wiele osób używa węgla do ogrzewania domów. Gęste zaludnienie, liczne fabryki i tysiące samochodów pogarszają zanieczyszczenie powietrza. Woda też nie jest zbyt dobra i większość Ślązaków używa filtrów do wody.

Niektóre dzielnice są dość niebezpieczne

Są obszary, po których nie warto spacerować po zmroku. Zazwyczaj znajdują się na nich biedne osiedla, w których ludzie mają zbyt wiele dzieci i wolą spożywać alkohol, niż utrzymywać rodziny. I lepiej nie przyznawać się do tego, jakiej drużynie piłki nożnej kibicujemy, ponieważ toczą się zacięte walki między pseudokibicami lokalnych klubów piłkarskich.

Być może Górny Śląsk nie jest najładniejszym obszarem w Polsce. Jednakże życie tutaj jest dość wygodne i dużo łatwiejsze niż we wschodnich częściach kraju, gdzie w dalszym ciągu utrzymuje się problem biedy.