Jest wspaniałym zabytkiem hydrotechniki oraz jedną z najciekawszych dróg wodnych w Polsce. Przyciąga swą historią i ciekawą okolicą, a wycieczkowe rejsy po nim cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Kanał Gliwicki to jedna z największych atrakcji Górnego Śląska, z którą warto się zapoznać.
Kanał Gliwicki i jego rola
Kanał Gliwicki odgrywa na Śląsku bardzo ważną rolę. To on łączy tereny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego z Odrą, a tym samym – z Bałtykiem. Wcześniej rolę taką spełniał Kanał Kłodnicki, który w XIX wieku sprawdzał się doskonale, jednak w początkach XX wieku był już drogą wodną niezbyt efektywną. W jego miejscu powstał zatem bardziej nowoczesny Kanał Gliwicki, który do dziś cieszy się ogromną popularnością.
Z kart historii
Kanał Gliwicki powstał w latach 30-tych XX wieku w miejscu Kanału Kłodnickiego, który od 1822 roku zapewniał górnośląskim zakładom połączenie z Odrą oraz Wrocławiem. Budowa Kanału Gliwickiego zajęła tylko cztery lata. Już w 1939 roku kanał był gotowy i wraz z nowym portem mógł wspierać rozwój przemysłowy Górnego Śląska. W dniu 8 grudnia 1939 roku uroczyście oddano go do użytku. Do dziś Kanał Gliwicki pomaga w transporcie towarów z Górnego Śląska w stronę Wrocławia i Szczecina, rośnie też jego znaczenie jaki zabytku techniki.
Najważniejsze informacje na temat Kanału Gliwickiego
Kanał Gliwicki to droga wodna o długości 40 km, która może się pochwalić ciekawą budową oraz interesującymi rozwiązaniami. Jego maksymalna głębokość wynosi 3, 5 metra, szerokość dochodzi do 41 metrów, a różnica poziomu wody na początku i na końcu trasy to prawie 44 metry. By barki mogły pokonać taką trasę, zbudowano sześć śluz: Łabędy, Dzierżno, Rudziniec, Sławęcice, Nowa Wieś i Kłodnica. W pobliżu śluzy Nowa Wieś znajduje się dodatkowa atrakcja związana z Kanałem Gliwickim. To tzw. Syfon Kłodnicy – wyjątkowo ciekawe skrzyżowanie rzeki Kłodnicy i Kanału Gliwickiego.
Kanał Gliwicki jako miejsce wypoczynku i rekreacji
Obecnie Kanał Gliwicki jest czymś więcej, niż tylko drogą wodną. To ważna atrakcja, dzięki której Górny Śląsk staje się obszarem jeszcze bardziej kuszącym dla turystów oraz miłośników zabytków techniki. Kędzierzyn-Koźle oraz Gliwice, jako najważniejsze miasta leżące nad Kanałem Gliwickim, mogą przyciągać nie tylko licznymi śluzami, ale tez coraz lepszymi warunkami dla miłośników sportów wodnych. Rejsy wycieczkowe, które urządzane są tu z myślą o turystach pragnących spojrzeć na Górny Śląsk z nieco innej perspektywy, stają się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych w regionie, a osób pragnących skorzystać z takiej atrakcji przybywa z każdym rokiem.
Kanał Gliwicki to ciekawa droga wodna oraz zabytek techniki, który przyciąga swą historią. Wycieczkowe rejsy pozwalają lepiej poznać śląskie krajobrazy oraz imponujące śluzy, są też ciekawym sposobem na spędzenie czasu w niezwykle atrakcyjny sposób.