karkonosze

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy to pas o powierzchni ponad 55 km2, którego część przebiega wzdłuż granicy polsko-czeskiej na dystansie 25 km. Dwie główne miejscowości tej tętniącej zielenią krainy to bardzo popularne uzdrowiska – Szklarska Poręba i Karpacz.

Pasmo Karkonoszy rozdziela Przełęcz Karkonoska, z której rozpościera się cudowny widok na całą okolicę. Najwyższym szczytem wschodniego odcinka jest Śnieżka (1602 m), a w zachodniej części dominuje Wielki Szyszak (1509 m). Warto też dodać, że Karkonoski Park Narodowy to głównie las świerkowy.

Charakterystyczną cechą krajobrazu Karkonoszy są kotły, ogromne wgłębienia wyrzeźbione przez lodowce w epoce lodowcowej, otoczone stromymi klifami. Po polskiej stronie pasma znajduje się sześć takich kotłów. Najbardziej spektakularne z nich to Kocioł Małego Stawu, Kocioł Wielkiego Stawu u podnóża Śnieżki oraz Śnieżne Kotły u podnóża Wielkiego Szyszaka.

Karkonosze słyną z surowego klimatu. Często występują obfite opady deszczu (a zimą śniegu) i bardzo zmienna pogoda, w tym silne wiatry i mgły o każdej porze roku. Statystycznie największe szanse na dobrą pogodę są w styczniu, lutym, maju i wrześniu.

Karkonoskie szlaki górskie

Karkonoski Park Narodowy jest najpopularniejszym terenem spacerowym w Sudetach i posiada 33 szlaki o długości 100 km. Dwie główne bramy to Szklarska Poręba i Karpacz, skąd większość turystów wchodzi odpowiednio na Szrenicę i Śnieżkę. Na dłuższe spacery odpowiedni jest szlak czerwony, biegnący wzdłuż grzbietu między dwoma szczytami, z doskonałymi widokami po obu stronach.

Szlak wiedzie także górnymi krawędziami kotłów. Cały odcinek można przejść w sześć do siedmiu godzin. A jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie, wycieczkę Karpacz – Szklarska Poręba można zaliczyć w ciągu jednego dnia. Wystarczy skorzystać z wyciągu krzesełkowego na Szrenicę lub Kopę, aby przyspieszyć początkowe etapy wyprawy.

Taki spacer można też przerwać, wybierając którykolwiek ze szlaków odchodzących od głównej trasy. Albo możemy zatrzymać się w jednym ze schronisk górskich.

W parku narodowym znajduje się również 19 tras dla rowerów górskich o łącznej długości około 450 km. A jeżeli potrzebujemy mapy, otrzymamy ją bezpłatnie w biurach turystycznych w Szklarskiej Porębie i Karpaczu.

Niezależnie od tego, o jakiej porze roku wybieramy się do Karkonoskiego Parku Narodowego, pamiętajmy o zabraniu ze sobą ciepłej i wodoodpornej odzieży, aby poradzić sobie z nieprzewidywalną pogodą. I nie zapomnijmy o uzbrojeniu się w szczegółową mapę okolicy.