slaskie-muzea

Najciekawsze muzea na Śląsku

Śląsk jest bardzo zróżnicowany pod względem oferowanych muzeów. Dzięki temu turyści mają okazję do czerpania ogromnych pokładów wiedzy m.in. z takich dziedzin jak historia, technologia, sztuka współczesna, paleontologia, czy archeologia. Spójrzmy zatem, jakie muzea na Śląsku wyróżniają się na tle pozostałych.

Muzeum Ognia w Żorach

Jeżeli zamierzamy odwiedzić Żory, koniecznie musimy wstąpić do jednego z tamtejszych obiektów. Znajduje się tu niezwykłe muzeum interaktywne, poświęcone jednemu z pięciu żywiołów – ogniu. Skąd taka atrakcja właśnie tutaj? Otóż ​​w ciągu kilkuset lat istnienia miasto spłonęło dziesiątki razy. I aby upamiętnić jeden z największych pożarów, jaki miał miejsce w 1702 roku, obchodzony jest tu nawet Festiwal Ognia.

Muzeum Ognia przyciąga uwagę zwiedzających już samą swoją strukturą, która przypomina tańczące płomienie ognia. Natomiast wewnątrz jest jeszcze bardziej imponująco. Wystawy opisują nie tylko miejsce, jakie ogień zajmuje w kulturze i historii człowieka, ale również eksperymenty fizyczne i chemiczne oraz sposoby gaszenia pożarów. Muzeum ognia jest dalekie od tradycyjnego zwiedzania, a wirtualne wystawy zainteresują zarówno młodych, jak i starszych.

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Na przestrzeni wieków Śląsk zamieszkiwali Polacy, Niemcy i Czesi. Płynne granice w regionie powodowały, że przez setki lat wpływy i interesy wszystkich trzech narodów mieszały się ze względu na zmieniające się granice. Z tego względu różne części Śląska należały do ​​różnych krajów. Największe zmiany graniczne w XX wieku miały miejsce po zakończeniu I wojny światowej, kiedy na Śląsku doszło do powstania śląskiego, czyli trzech zbrojnych wystąpień Polaków przeciwko państwu niemieckiemu (1919-1921). Powstańcy walczyli wówczas o przyłączenie Śląska do odrodzonej Polski (1919).

Cofnijmy się w czasie do tego ekscytującego okresu pełnego burzliwych wydarzeń w historii świata i Europy, odwiedzając muzeum w Świętochłowicach. Ogromna ilość materiałów interaktywnych, fabularyzowane filmy dokumentalne i eksponaty zawierające autentyczne dzieła z tamtych lat zainteresują nie tylko miłośników historii, ale także każdego, kto szuka ekscytującego i stymulującego umysłowo popołudnia.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu

Śląsk od dawna kojarzony jest z wydobyciem węgla. W przeszłości prawie każde miasto w regionie miało jedną, a nawet kilka takich kopalni. Jeśli chcemy zobaczyć, jak wyglądają kopalnie i z jakimi elementami na co dzień mierzą się górnicy, koniecznie musimy odwiedzić Zabrze. Znajdziemy tu unikatowe w skali światowej atrakcje, które pozwolą poczuć trudy pracy górniczej i odkryć historyczne dziedzictwo tego regionu.

Muzea na świeżym powietrzu znajdują się w oryginalnych XIX-wiecznych kopalniach. Usytuowane są mniej niż dwa kilometry od siebie i dają wiele powodów, aby złożyć im wizytę. Możemy tutaj zdecydować się na zjazd windą szybu kopalni ponad 300 metrów pod ziemię. Albo możemy zaliczyć długie tunele, które mają ponad 200 lat. Świetną atrakcją jest także przejażdżka łodzią po jednym z najdłuższych tuneli podziemnych w Europie (1100 metrów długości). Dostępna jest też opcja przejażdżki podwieszonym pociągiem kopalnianym oraz zakosztowanie wyjątkowego piwa w najgłębszym pubie na Starym Kontynencie!

Sztolnia Czarnego Pstrąga i Muzeum Srebra w Tarnowskich Górach

Zabrze to nie jedyne miasto na Śląsku, gdzie można zejść pod ziemię i zobaczyć, jak wyglądała dawniej praca górników. Równie ciekawe atrakcje, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdują się w Tarnowskich Górach. Są tutaj XVIII-wieczne sztolnie będące pozostałością po kopalni „Fryderyk”, w której wydobywano rudę srebra. W Sztolni Czarnego Pstrąga również czeka nas podziemna przejażdżka łodzią, która ciągnie się na 600-metrowej trasie łączącej dwa szyby kopalniane.

W Zabytkowej Kopalni Srebra można wybrać się w podróż starymi sztolniami z XVIII i XIX wieku. Na 1,5 kilometrowej trasie poznamy dawne zawody, narzędzia i metody pracy górników. Trasa wzbogacona jest o efekty audiowizualne, które pozwalają poczuć prawdziwy klimat tamtych czasów. Muzeum posiada też ekscytującą wystawę multimedialną z dziedziny geologii i historii. Można ją namierzyć zaraz obok Muzeum Maszyn Parowych.