TOP 5: najciekawsze hałdy województwa śląskiego

W krajobrazie Śląska kopalnie oraz powstające obok nich hałdy zajmują miejsce bardzo ważne, choć Śląsk powoli zmienia swe oblicze. Zamykane zakłady pracy powoli zmieniają się w obiekty kultury oraz w atrakcje turystyczne, które – dzięki odpowiedniej promocji – przyciągają do śląskich miast coraz większą ilość turystów. A co z hałdami? Hałdy, czyli miejsca składowania niepotrzebnych odpadów, jeszcze nie tak dawno były traktowane jako miejsca brzydkie. Zmienia się jednak sposób postrzegania hałd, które – dzięki rewitalizacji – mogą przemieniać się w miejsca atrakcyjne i godne polecenia. Każda hałda to część śląskiego dziedzictwa, która może zyskać nowe życie. Jakie hałdy mogą być dowodem na to, że takie pamiątki poprzemysłowe mogą być miejscami atrakcyjnymi? Oto kilka hałd, które stały się ważnymi elementami śląskiego krajobrazu.

TOP 5: Hałda Skalny w Łaziskach Górnych

Hałda ta powstała przy KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych i jest jedną z największych hałd w Europie. Choć brak pomysłów na jej zagospodarowanie, z pewnością jest ona obiektem ciekawym. Jednym z tych czynników, które decydują o jej wyjątkowości, jest znajdujące się na jej szczycie jeziorko – niewielkie, za to intrygujące miłośników poprzemysłowych krajobrazów.

TOP 4: Hałda w Katowicach Kostuchnie

Hałda w Kostuchnie to jeden z najlepszych punktów widokowych, jakimi mogą się pochwalić Katowice. Można stąd podziwiać stolicę województwa śląskiego, a przy dobrej widoczności również Beskidy. Hałda ta jest jednym z popularniejszych miejsc spacerów, a mieszkańców Katowic do odwiedzenia tego miejsca zachęca stworzony tu niedawno ogród zen. Dzięki niemu hałda nabrała wyjątkowego charakteru, a spacery po jej terenie stały się o bardziej przyjemnym doświadczeniem.

TOP 3: Góra Antonia w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska – Wirek znana jest m. in. z pocynkowej hałdy, która przypomina o istniejącej tu niegdyś hucie żelaza o nazwie „Antonienhütte”. W 2018 roku to spore zwałowisko zostało poddane rewitalizacji, dzięki czemu mieszkańcy miasta mogą się cieszyć nie tylko z nowego miejsca spacerów, ale i z obiektów pozwalających na spędzanie czasu na dobrej zabawie. Powstał tutaj plac zabaw, siłownia oraz ścianka wspinaczkowa. Przy trasach spacerowych pojawiły się też tablice, dzięki którym goście odwiedzający Górę Antonię mogą poznawać dzieje tego miejsca oraz dzieje rudzkiego przemysłu. Ponieważ hałda ta jest dobrym punktem widokowym, zainteresowanie spacerami po jej zrewitalizowanych zboczach utrzymuje się na wysokim poziomie.

TOP 2: Hałda Szarlota w Rydyłtowach

Hałda Szarlota intryguje samym swym kształtem. Ten potężny stożek wyróżnia się w krajobrazie, a jej strome zbocza kuszą miłośników spacerów (które, niestety, nie są zbyt bezpieczne ze względu na unoszące się tu opary). Charakterystyczny kształt oraz napis, jakim ozdobiono hałdę, uczyniły z niej jednak jeden z najsłynniejszych obiektów tego typu na terenie województwa śląskiego oraz jedną z wizytówek miasta Rydułtowy.

TOP 5: najciekawsze muzea Dolnego Śląska

TOP 1: Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach

Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach jest miejscem przyciągającym i historyków, i miłośników przyrody. Jest to hałda unikalna, gdyż składa się ona głównie z odpadu z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku. Przekłada się to na ciekawą kolorystykę hałdy, która już z daleka przyciąga uwagę swą rdzawą barwą. Dzięki swej wyjątkowości, hałda ta w 2017 roku wpisana została na listę UNESCO, stając się tym samym jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Górnego Śląska.

Hałdy, niechciane pamiątki po kopalniach i hutach, wcale nie muszą szpecić śląskiego krajobrazu. Wystarczy ciekawe projekt, by dzięki rewitalizacji przemienić te zaniedbane miejsca w tereny idealne na spacery oraz rodzinne zabawy.

One thought on “TOP 5: najciekawsze hałdy województwa śląskiego

Dodaj komentarz