Katowicka moderna: gmach Sejmu Śląskiego

Dla miłośników architektury i historii, pragnących ujrzeć w trakcie krótkiej wycieczki unikalne zabytki budownictwa, Katowice są miastem wyjątkowym. To miasto, którego dumą jest styl modernistyczny oraz te budowle, które są jego najciekawszymi przykładami. Gdzie ich szukać? Na Szlaku Moderny. Na które z nich warto zwrócić uwagę szczególną? Z pewnością na okazały gmach Sejmu Śląskiego.

Z kart historii

Gmach Sejmu Śląskiego został zbudowany w latach 1924-1929, według projektu stworzonego przez grupę architektów, w skład której wchodzili Kazimierz Wyczyński, Ludwik Wojtyczko, Stefan Żeleński i Piotr Jurkiewicz. Rozmach tej budowli nie powinien dziwić. Fakt, że w 1922 roku Śląsk zyskał autonomię, prawo do posiadania własnego Sejmu i Skarbu, był dla mieszkańców regionu wydarzeniem bardzo ważnym. Gmach Sejmu Śląskiego, który postanowiono w związku z uzyskaniem autonomii wybudować, miał się zatem stać obiektem wyjątkowym. W potężnej budowli miało się znaleźć miejsce i na pomieszczenia służące urzędnikom, i na sale sejmowe. Dodatkowo w gmachu tym miały zostać urządzone prywatne mieszkania wojewody i marszałka Sejmu.
Oddany do użytku w 1932 roku, gmach Sejmu Śląskiego zachwycał i swą formą, i rozmiarami. Czworoboczny korpus główny, piękne portyki wejściowe – wszystko to skutecznie przyciąga uwagę i zachęca do bliższego zapoznania się z tym gmachem. W chwili, gdy oddawano do użytku, był największym budynkiem w Polsce. Ceglany gmach, oblicowany piaskowcem, może się pochwalić ogromną ilością korytarzy, których łączna długość wynosi ponad 6 km. W budynku, który liczy sobie aż siedem kondygnacji (w tym dwie podziemne), czeka aż ponad 630 pomieszczeń. Które z nich intrygują najmocniej?

Magia sejmowych wnętrz

Do dziś gmach Sejmu Śląskiego zachwyca swymi wnętrzami, do których – w miarę możliwości – warto zajrzeć podczas historycznej wycieczki po stolicy województwa śląskiego. Do tych najważniejszych zalicza się Sala Sejmowa, która stała się pierwowzorem dla sali Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. Kolejnym ważnym wnętrzem w gmachu Sejmu Śląskiego jest Sala Marmurowa, służąca pierwotnie jako miejsce dla oficjalnych spotkań i balów. Przebudowana w okresie okupacji, dziś pełni rolę sali konferencyjnej. W trakcie zwiedzania gmachu Sejmu Śląskiego warto też zajrzeć do tak ciekawego wnętrza, jakim jest Sala Boazeryjna. Pierwotnie służyła ona jako salon wypoczynkowy dla wojewody Grażyńskiego, dziś jest miejscem, w którym organizowane są spotkania z przedstawicielami zagranicznych delegacji. Dodatkowymi ciekawostkami są tu podziemne pomieszczenia skarbca oraz winda typu „pater noster”. Taka winda to rzadkie rozwiązanie (podobne można zobaczyć tylko w Opolu oraz we Wrocławiu), zatem ogromne zainteresowanie takim dźwigiem nie powinno dziwić.

Perły katowickiej architektury: gmach Sejmu Śląskiego

Wyróżniający się swą przeszłością, przyciągający majestatyczną sylwetką oraz wspaniałymi wnętrzami, gmach Sejmu Śląskiego staje się jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Katowic. To perełka modernistycznej architektury oraz miejsce, którego w trakcie historycznej wycieczki po stolicy Górnego Śląska nie można pominąć.

One thought on “Katowicka moderna: gmach Sejmu Śląskiego

Dodaj komentarz