swidnica

Zabytki Śląska: Kościół Pokoju w Świdnicy

Świdnica to jedno z tych miast na Śląsku, którego nie należy pomijać, będąc na turystycznej ścieżce zwiedzania budowli z zamierzchłych epok. Najpiękniejszym zabytkiem sakralnym tej miejscowości jest Kościół Pokoju, który stanowi niezastąpioną dekorację całej okolicy.

Kościół Pokoju w Świdnicy to istne arcydzieło architektury, które zachwyca swoim niebanalnym wyglądem zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Ten przepiękny kościół drewniany został wybudowany na podstawie postanowień traktatu z 1648 roku, jakim był pokój westfalski, zaakceptowany przez katolickiego cesarza Ferdynanda III Habsburga.

Jak stwierdzono w traktacie, budowa świątyni miała być ukończona w ciągu 12 miesięcy. Warto też zaznaczyć, że w przeciwieństwie do innych tradycyjnych kościołów, cesarz nalegał, aby ta budowla była pozbawiona wieży i dzwonu.

Sakralne arcydzieło barokowej architektury

Prawda jest taka, że z zewnątrz kościół odznacza się naprawdę wspaniałym wyglądem. Jednakże wnętrze tego obiektu potrafi wywołać jeszcze większy zachwyt. Budynek wzniesiono w stylu barokowym, dzięki czemu zawiera ręcznie rzeźbione figury drewniane i cudowne motywy religijne. Natomiast głównymi atrakcjami wnętrza są imponujące organy i przepiękna ambona.

Zapoznaj się również z piękną atrakcją Śląska, jaką jest Miasteczko Śląskie.

Zwiedzając tę nietuzinkową świątynię, warto również spojrzeć na cmentarz kościelny, gdzie mieszczą się starożytne nagrobki. A po zwiedzeniu kościoła można wybrać się na relaksujący spacer, krocząc leśnymi alejkami sąsiadującego z budowlą zieleńca.

Nie powinniśmy także pomijać wystawy organizowanej przez kościół. Podziwiając te unikalne ekspozycje, zwiedzający mają okazję obejrzeć wielowiekowe eksponaty, w tym piękne obrazy i barokowe naczynia liturgiczne oraz Biblie i epitafia. Jest to doskonałe miejsce na odwiedziny, nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi miłośnikami historii.

A tutaj opisujemy najlepsze muzea na Śląsku.